Zajęcia świetlicowe DBI

     W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) w internacie szkolnym odbyły się zajęcia poświęcone tej tematyce. Propozycje edukacyjne opracowane zostały przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”.

     DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

    I temat spotkania „ W sieci” miał na celu pokazanie, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu wiążą się z nim również zagrożenia. Młodzi internauci zdają sobie z nich zazwyczaj sprawę, jednak częstokroć je bagatelizują.

      Podstawowym celem tych zajęć było uwrażliwienie odbiorców na zjawiska cyberprzemocy i uwodzenia w sieci. Wychowankowie obejrzeli program telewizyjny „W Sieci”- gdzie ich rówieśnicy doświadczyli w Internecie nieprzyjemnych i zagrażających bezpieczeństwu sytuacji. Po filmie młodzież dyskutowała o przedstawionych problemach, ale też zastanawiała się jak zareagowałaby w podobnych sytuacjach.

     II temat spotkania „Seksting” dotyczył jednej z form niebezpiecznych kontaktów seksualnych. Podczas zajęć wskazane zostały potencjalne negatywne konsekwencje wykonywania, przesyłania czy komentowania w sieci materiałów o charakterze seksualnym. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak dokonywać odpowiedzialnych wyborów oraz gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

      Wiele młodych osób, angażując się w seksting, wypiera myśli o zagrożeniu, narażając się na jego negatywne konsekwencje, o których uczestnicy rozmawiali podczas zajęć. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta często nie szukają pomocy, ponieważ obawiają się negatywnej oceny ze strony znajomych lub rodziny. Jednym z miejsc, do którego warto się wtedy zwrócić o pomoc, jest Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, działający pod bezpłatnym numerem 116 111.

 Zajęcia prowadziły wychowawczynie Ilona Ciecieląg i Anna Grabara.

Bardzo dziękujemy młodzieży za udział i zaangażowanie w przygotowanie zajęć.




Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930