Wycieczka Ujazd – Kurozwęki 1 X 2018

Jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych ziemi świętokrzyskiej stała się ważnym punktem naszej wycieczki zorganizowanej dla uczniów klasy 2d, 2a/g oraz 4e i 3d. Uczestnicy z przyjemnością zwiedzali w Ujeździe Zamek Krzyżtopór – tajemniczą ruinę zagubioną wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej.

Zamek w Ujeździe został wzniesiony w latach 1624-44, nigdy nie został ukończony. Zbudowany jest w stylu włoskim typu „pallazo in fortezza”, czyli reprezentacyjnej rezydencji przystosowanej do obrony. Nazwę swą otrzymał od umieszczonych na bramie płaskorzeźb: krzyża i topora, które są wyrazem przekonań religijnych i herbem fundatora Krzysztofa Ossoliśskiego.

Ruiny zamku w świetle lazurowego październikowego nieba pobudzają wyobraźnię i prezentują się przepięknie (jak widać na załączonych zdjęciach). Mało kto, ze zwiedzających wie, że Zamek w latach swojej świetności miał okien tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Zamek ten był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce.

Po długim spacerze pośród labiryntów sal, korytarzy i podziemi udaliśmy się do kolejnej miejscowości ziemi świętokrzyskiej- Kurozwęk, które zyskały sławę, jako pierwsza i największa hodowla bizonów amerykańskich w Polsce.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić nie tylko Pałac, ale również pawilon oficyny, oranżerię, budynek stajni cugowej, a także fragmenty krajobrazowego parku, w którym rosną wspaniałe i ogromne platany. Ciekawą atrakcją był wyjazd do stada bizonów, mini zoo a także labirynt w kukurydzy.

Tutaj – w krainie bizonów bardzo miło spędziliśmy poniedziałkowe popołudnie delektując się na zakończenie ogniskowymi rarytasami.
Serdecznie dziękuję Paniom Annie Makuch oraz Magdalenie Krajewskiej za sprawowanie opieki nad sympatycznymi uczestnikami wycieczki.

I.M. :-)
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930