WIECZÓR ANDRZEJKOWY

      Tradycja -,,rzecz święta’’. 29 listopada w internacie odbyły się Andrzejki – kolejne już spotkanie całej społeczności internatu – okazja do kultywowania ludowej tradycji wróżb i przepowiedni. Dawniej w wigilię św. Andrzeja(29.XI właśnie!)dziewczęta wróżyły; która pierwsza wyjdzie za mąż, jak będzie miał na imię jej mąż, jaka przyszłość jest jej pisana…Obecnie jest to – jak dawniej- wieczór pełen magii, ale poznać najbliższą przyszłość pragną i dziewczęta i chłopcy. I wszyscy chcą się przy tym dobrze bawić…I tak było również tym razem.

     Po wspólnej kolacji rozpoczęliśmy wieczór wróżb. W „andrzejkowo” udekorowanej stołówce nie obyło się bez wróżb ,,Kim będę’’, „Kto pierwszy zmieni stan cywilny” (wróżba z butami)…Nie ma Andrzejek bez tradycyjnego lania wosku. Jest w tym autentyczna magia – rozgrzany wosk lejemy bowiem przez klucz (zamyka tajemnice), dla powstałych z cienia figur staramy się znaleźć ,,objaśnienia’’…Jest w tej wróżbie doza tajemniczości, są pozytywne emocje, jest też ,,przymrużenie oka’’- to przecież zabawa…

  Na zakończenie każdy otrzymał wróżbę ze słodkim ,,co nieco’’.

 Kolejnym punktem wieczoru była dyskoteka. Bawiących się przy muzyce nie było zbyt wiele, ale może następnym razem będzie lepiej.  

 Potem już tylko porządki i …do łóżek. Następne Andrzejki za rok. Wychowawcom i ,,pierwszakom’’- odpowiedzialnym za przygotowanie – podziękowania za wspólny wieczór.

 

Teresa Zawadzak
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930