Wenecja – Nasza Wielka Włoska Wyprawa

W sobotnie południe mieliśmy możliwość dotrzeć statkiem do miasta marmurowych pałaców zbudowanych na wodzie. Samo istnienie Wenecji w pozornie niemożliwych warunkach jest cudem.

W październikowy weekend trudno było przedostać się przez tłumy turystów na Plac Św. Marka, który jest sercem Wenecji! To tam zbiera się najwięcej osób, tam odbywają najważniejsze wydarzenia w historii miasta. Plac otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi zabytkami. Na samym środku stoi wieża Campanila, czyli dzwonnica.

Nieopodal mogliśmy oglądać przepiękną, bogato zdobioną Bazylikę Św. Marka oraz Pałac Dożów. Palazzo Ducale (Pałac Dożów) jest trzykondygnacyjnym budynkiem z charakterystycznymi arkadowymi loggiami. Można śmiało stwierdzić, że to największa ozdoba słynnego placu.

Kolejnym zabytkiem przy Piazza San Marco jest Zegar Św. Marka, renesansowa wieża wyróżnia się złoto- niebieską tarczą zdobioną znakami zodiaku.

Naszą uwagę podczas zwiedzania przyciągnął piękny Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) łączący Pałac Dożów z Nowym Więzieniem (Prigioni Nuove) a także tłoczne nadbrzeżne molo, przy którym połyskują symbole Wenecji- kołyszące się na wodzie, kolorowe gondole.

Zwiedzając Wenecję udaliśmy się do dzielnicy Rialto, w której miasto wzięło swój początek. Znajduje się tu słynny most Ponte di Rialto. Ma on 48 metrów długości i jest szeroki na 22 metry. Wsparty jest na jednym łuku, wznoszącym się 7,5 metra nad poziomem wody i mającym 28 m rozpiętości. Łuk wspiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali, wbitych dla jego wzmocnienia w dno kanału.

Wenecja to nie tylko zabytki, pałace, muzea, kościoły. Wenecja to również klimat kryjący się w małych zaułkach. Co krok restauracje, plątanina wąskich, brukowanych uliczek i uroczych mostków przerzuconych nad kanałami. Można Westchnąć na Moście Westchnień. Zgubić się w labiryncie ulic, a przede wszystkim napić się pysznej włoskiej kawy i skosztować prawdziwej pizzy margherity.

Wycieczka do Wenecji jest jednym z wielu działań realizowanych w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Dziękujemy Sistema Turismo za możliwość odwiedzenia Wenecji -Królowej Adriatyku.
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930