ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI 13 GRUDNIA!

     Samorząd Szkolny oraz uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na akcje społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności” i tej okazji zorganizowali happening upamiętniający rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981r.

     Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawieniaw oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Zapal Światło Wolności 13 grudnia o godzinie 19.30!

     W pamiętną noc z 12 na 13 grudnia1981r. Rada Państwa PRL wprowadziła stan wojenny na terenie całej Polski. Zawieszono działalność NSZZ „Solidarność” i wiele innych organizacji opozycyjnych wobec władzy. Zamknięto redakcje gazet i czasopism, wprowadzono godzinę milicyjną i kontrolę rozmów telefonicznych. Już od chwili ogłoszenia stanu wojennego rozpoczęto aresztowania działaczy „Solidarności” według wcześniej przygotowanych list. Zakłady pracy zostały zmilitaryzowane. Wprowadzono do nich uzbrojone oddziały wojskowe i wzmocniono placówki UB. Przejmowano i niszczono dobra będące własnością zakładowych związków „Solidarności”. W pierwszych godzinach i pierwszych dniach stanu wojennego aresztowano i osadzono w więzieniach 113 działaczy „Solidarności” z Radomia i województwa radomskiego. Zawieszenie stanu wojennego 22 lipca 1983 r. nie zakończyło stosowania represji przez władze Polski Ludowej wobec opozycjonistów a jedynie zmniejszyło ich nasilenie.

     Fotorelacja z akcji „Zapal Światło Wolności” autorstwa Weroniki Wołoszyn (kl.1p)
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930