Świat arabskich kobiet – spotkanie z Tanyą Valko w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W czwartek 19 września 2019 r. o godz. 17.00 w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu odbyło się spotkanie autorskie” z Tanyą Valko. Jest to bardzo znana pisarka i poetka, arabistka, tłumaczka, bizneswoman. Jest autorką bestsellerowej “Arabskiej sagi” oraz następnego cyklu powieściowego pod zbiorczym tytułem “Azjatycka saga”. Uczennice ZSR-T wraz z nauczycielem bibliotekarzem Katarzyną Krzyśko-Płachta uczestniczyły w tym ciekawym wydarzeniu.

Tytuł spotkania to: „POLKI W BLISKOWSCHODNIM ŚWIECIE BOGACTWA I NĘDZY, MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI”.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich poznając tamtejszą kulturę. W 2018 r. wróciła do Polski.

Przez ponad godzinę autorka m. in. „Arabskiej księżniczki”, opowiadała o życiu w krajach, których kultura znacznie różni się od naszej. Historia jej bohaterek ma swoje źródło w libijskich doświadczeniach autorki. – „Arabską żonę” napisałam pod wpływem wieloletnich doświadczeń z Libii, gdzie żyłam 15 lat – mówiła Tanya Valko – i to nie tylko w polskich kampach. To doświadczenia także ze znajomości z libijskimi przyjaciółmi.

Opowiadała o bardzo pozytywnych pierwszych wrażeniach młodych Europejek, które poznały przystojnych Arabów – i ich zderzeniu z kulturą o której nie wiedziały nic lub prawie nic. O rozczarowaniach i tragediach, o życiu kobiet, których historie przypominają te znane z kart jej książek. Autorka licznie zgromadzonym uczestnikom spotkania ułatwiła poznać arabski świat. Zrozumieć te realia nadal jest trudno – bo to dwa zupełnie inne światy.
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031