Poezja i literatura regionalna w ZSRT,
spotkanie autorskie w czytelni biblioteki.

      W dniu 29 listopada 2017 roku w bibliotece Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odbyło się spotkanie z Panem Władysławem Bara Kapciak pisarzem-regionalistą oraz poetą. Zaproszony gość jest autorem książek: „Barycz i okolice: okruchy historii”, „Jasieniec Solecki: fakty i ludzie” „Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasieńcu Soleckim 1821-1921-2011” oraz tomiku wierszy „Zanikanie materii”.

      To wyjątkowe wydarzenie jest jednym z kolejnych etapów promocji czytelnictwa naszej biblioteki wśród młodzieży oraz w środowisku lokalnym. Tym razem było to prezentowanie wartościowej literatury regionalnej i jej twórcy wśród naszej społeczności szkolnej.

      Organizatorami spotkania byli wspólnie nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu pod kierownictwem pani Wiesławy Sałek i nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu Katarzyny Krzyśko-Płachta.

     W spotkaniu uczestniczyła dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych pan Arosław Jakóbik oraz pani Anety Knieć, kierownik Internatu przy ZSR-T w Zwoleniu pani Teresa Zawadzak oraz nauczyciele: panie Monika Grzeszczyk, Ilona Ciecieląg, Anna Grabara, Justyna Ścibisz, i Marta Dziekan.

      Ponadto na spotkanie przybyli zaproszeni goście: dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej pani Ewa Kulińska i pani Lidia Choroś – bibliotekarz oraz nauczyciele bibliotekarze ze zwoleńskich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu pani Renata Kramarczyk i pani Elżbieta Kramek, Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu pani Alina Leśniewska.

Zaproszony gość barwnie i z humorem opowiedział uczniom i zaproszonym gościom o swoim życiu, pracy pisarskiej i planach twórczych. Ponadto okazał się pasjonatem, który inspiruje młodzież do działania i realizacji marzeń mimo przeciwności losu.

      Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią miejscowości Barycz i Jasieniec, a także z wybranymi wierszami regionalisty. Uczestnicy mogli zetknąć się bezpośrednio z twórczością pisarza. Uczniowie klas pierwszych technikum: Emilia Nowak, Kamila Adach, Patrycja Sztobryn, Patryk Rutka i Jakub Konecki wystąpili w przygotowanym specjalnie na tę okazję montażem słowno-muzycznym, prezentującym we fragmentach tomik poezji naszego gościa „Znikanie materii”.

      Był to dla pana Władysława najbardziej wzruszający moment spotkania. Stwierdził, że dzięki młodzieży jego wiersze nabrały życia i nowej formy. Uczniowie swoją interpretacją stworzyli poruszający nastrój i przypomnieli autorowi wiele ukrytych w nich różnych emocji i wspomnień. Zebrani mieli okazję również wysłuchać odczytane przez autora trzy szczególnie bliskie dla niego utwory: „ Retrospekcja”, „Moja wieś” i „Po drugiej stronie lustra”.

      Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.Na zakończenie młodzież serdecznie podziękowała Panu Władysławowi Bara Kapciak za miłe, pouczające spotkanie oraz nagrodziła go gromkimi oklaskami. Autor w posiadanych w zbiorach naszej biblioteki swoich publikacjach złożył podpis i specjalną dedykację.

Katarzyna Krzyśko-Płachta
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930