Narodowe Czytanie w Zwoleniu

      W dniu 8 września 2018 r. po raz siódmy w kraju, a szósty w Zwoleniu odbyła się akcja: „Narodowe Czytanie”. Z licznym udziałem uczniów reprezentujących ZSR-T w Zwoleniu.

     Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,

      Zgodnie ze słowami Prezydenta RP, zawartymi w oficjalnym liście: „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.
A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”. Narodowe Czytanie w Zwoleniu w tym roku miało wyjątkową formułę – 100 czytających.

     Po tak wspaniałych dziełach jak „Pan Tadeusz” czy „Lalka” Bolesława Prusa, dzięki głosowaniu Polacy zdecydowali się na ostatnią powieść Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”.

      Nasza szkoła od początku uczestniczy w organizowanym przez MGBP w Zwoleniu „Narodowym Czytaniu”.
      Już od stycznie poprzez wiele szkolnych wydarzeń i konkursów cała społeczność uczniowska ZSR-T w Zwoleniu aktywnie angażuje się w upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Również Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” stanowiło dla naszej młodzieży okazję do prezentacji swojego zainteresowania historią i aktywności w środowisku lokalnym. Do czytania zgłosiło się 39 uczniów. Ostatecznie po konsultacji z panią Dyrektor MGBP w Zwoleniu Ewą Kulińską, ZSR-T reprezentowała najliczniejsza grupa uczestników – 26 osób czytających.
Pozostali uczniowie razem z opiekunem-nauczycielem bibliotekarzem Katarzyną Krzyśko-Płachta słuchali wystąpień koleżanek i kolegów oraz zaproszonych gości.

     W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ogrodzie Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu.100 uczestników Narodowego Czytania oraz gości i publiczność przywitała pani dyrektor MGBP w Zwoleniu Ewa Kulińska.Miłym elementem tegorocznego spotkania było wręczenie nagród dla najmłodszych najlepszych czytelników MGBP w Zwoleniu.

      Następnie Narodowe Czytanie rozpoczęła pani burmistrz Bogusława Jaworska, pan wiceburmistrz Grzegorz Molendowski oraz pan wicestarosta Arkadiusz Sulima. Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Żeromski należał do tych pisarzy, którym sprawy polityczno – społeczne nie były obojętne. Nic więc dziwnego, że autor „Przedwiośnia” nie mógł obojętnie patrzeć na sytuację, w jakiej znalazła się Polska po zrzuceniu jarzma zaborców. Zbyt wiele spraw wymagało dyskusji i refleksji, zbyt wiele decyzji podjęto w sposób nieprzemyślany. Starał się w niej ukazać największe bolączki odrodzonego państwa oraz możliwe drogi jego rozwoju.

      Po wysłuchaniu wybranych 100 fragmentów tego utworu, każdy z obecnych miał na pewno wiele swoich refleksji.Dzieło powstawało w okresie dla Polski szczególnym. Odzyskanie niepodległości otworzyło bowiem w historii narodu polskiego nowy rozdział.

       Na zakończenie pani Ewa Kulińska w imieniu organizatorów wręczyli pamiątkowe dyplomy wszystkim czytającym opieczętowane specjalną, okolicznościową pieczęcią z pamiątkowym stemplem.

Katarzyna Krzyśko – Płachta
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930