„WESELE” Stanisława Wyspiańskiego
GŁÓWNYM BOHATEREM TEGOROCZNEJ AKCJI
„NARODOWEGO CZYTANIA”.

Po raz szósty w kraju, piaty w Zwoleniu odbyła się akcja: Narodowe Czytanie. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu. Tym razem wspólnie czytaliśmy utwór Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Nasza szkoła corocznie uczestniczy w organizowanym przez MGBP w Zwoleniu Narodowym czytaniu. Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych reprezentowały w tym roku: nauczyciel bibliotekarz Katarzyna Krzyśko-Płachta oraz przewodnicząca Samorządu uczniowskiego Aleksandra Zawodnik.

Licznie zgromadzonych uczestników Narodowego Czytania oraz gości i publiczność przywitała dyrektor biblioteki Ewa Kulińska w towarzystwie dziecięcej grupy folklorystycznej Sycyniaczki, działająca od niedawna w filii bibliotecznej w Sycynie pod kierownictwem Józefa Biernata oraz pod opieką bibliotekarki Lidii Kęmpińskiej.

Po wprowadzeniu wszystkich w weselny nastrój, fragmenty „Wesela” czytali m.in. burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, kierownik USC Mirosław Chołuj, oraz przedstawiciele szkół z miasta i gminy, pracownicy instytucji kultury, dzieci oraz młodzież.

„Wesele. Dramat w trzech aktach” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia: wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Sam Stanisław Wyspiański (1869-1907) był poetą, dramatopisarzem, malarzem i inscenizatorem, jednym z najgenialniejszych polskich artystów i wybitnym przedstawicielem nurtu literackiego i artystycznego znanego jako Młoda Polski. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie.

 
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930