„Dzień Dawcy Szpiku-#KOMÓRKOMANIA–ZSRT–Zwoleń ”

      Zespół Szkół Rolniczo Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu we współpracy z Fundacją DKMS organizuje, dn. 08.04.2016r. o godz. 9.00 „Dzień Dawcy Szpiku”. Rejestracja odbędzie się w sali konferencyjnej. Nasza szkoła organizuje tę akcję aby móc wspólnie walczyć przeciw rakowi krwi!

       W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie raka krwi!

KAŻDY MOŻE POMÓC

      Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50kg nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej grupy ryzyka. Cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA) określane są na podstawie wymazu z wewnętrznej części policzka lub próbki krwi. Wypełniając i podpisując formularz rejestracyjny stajesz się częścią RODZINY DKMS i masz szanse uratować komuś życie.
Gdzieś na świecie może żyć chory na raka krwi, którego wyleczenie możliwe jest jedynie dzięki przeszczepieniu Twoich komórek macierzystych.

Gdy zostaniesz Dawcą

Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych.
1. Pobranie komórek z krwi obwodowej.
Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.
Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków.

2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Fakty i mity:

Mitem jest to, że:
-pobranie szpiku jest zabiegiem bolesnym, że szpik pobiera się z kręgosłupa co może wiązać się z poważnymi powikłaniami- NIEPRAWDA!
-zabiegi te są związane z długotrwałym okresem przebywania w szpitalu i wyłączeniem z aktywności zawodowej, co może mieć poważny wpływ na zatrudnienie- NIEPRAWDA

Faktem jest, że:
-w 80% przypadków, pobierane są komórki macierzyste. Izolowane są one poprzez separację ich z krwi obwodowej (krążącej w naszym organizmie) podczas zabiegu zwanego aferezą,
– w 20% przypadków, pobierany jest szpik kostny. Szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej (części miednicy). Zabieg odbywa się pod narkozą poprzez nakłucie igłami dwóch dołeczków u dołu pleców,
-obie metody pobierania stosowane są od lat,
-stan zdrowia dawcy po zabiegu jest monitorowany przez 5 lat,
-dawca jest ubezpieczony,
– gdyby zaistniała taka potrzeba komórki macierzyste podobnie jak w przypadku szpiku kostnego mogą być pobrane 2 razy.

       Można zmienić zdanie w sprawie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego i wycofać się z decyzji, trzeba jednak pamiętać o tym, że gdzieś na świecie może znaleźć się „bliźniak genetyczny” potrzebujący Twojej pomocy i rezygnacja wiąże się nie tylko z poniesieniem przez fundację jej kosztów ale przede wszystkim z odebraniem komuś danej już nadziei i być może szansy na życie. W przypadku nagłej zmiany stanu zdrowia zawsze należy poinformować Fundację DKMS Polska o zaistniałej sytuacji, np. w przypadku zachorowania na WZW typu C należy możliwie szybko poinformować Fundację o chorobie aby pracownicy Fundacji mogli podjąć decyzję o wykluczeniu z bazy (WZW typu C, jest jedną z chorób wykluczających z dawstwa szpiku kostnego).
Więcej informacji znajdziecie na stronie: dkms.pl
Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się pod numer: 48 6762034

Dziękujemy! :-) 

 
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930