Andrzejki w internacie

    „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” Od dawien dawna w noc św. Andrzeja młode dziewczęta zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Chłopcy, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
W naszym internacie 29 listopada 2017 r. odbył się długo wyczekiwany, integrujący społeczność uczniowską wieczór andrzejkowy. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowali wróżby. Piękne wróżki w ludowych strojach przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Nie zabrakło ustawiania butów, wróżenia za pomocą wirującej butelki, przelewania roztopionego wosku przez otwór klucza czy wróżenia ze skórek jabłka. Na koniec naszej imprezy dziewczęta z klas pierwszych przygotowały i nauczyły całą naszą społeczność internacką tańca zwanego „Belgijką”.

     Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką są fotografie wykonane przez młodzież podczas wieczoru wróżb i tańca.
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930