WYCIECZKA DO MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU,
CZYLI LEKCJA INACZEJ…      W poniedziałek, 19 października uczniowie klas maturalnych w ramach realizacji podstawy programowej z historii i języka polskiego zwiedzali Muzeum Auschwitz – Birkenau, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości.

     Były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu jest symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych. Każdego roku odwiedza go setki tysięcy ludzi z całego świata. Uczestnikami tej wyjątkowej lekcji historii byliśmy także my. Po kilku godzinach podróży autokarem podzielono nas na dwie grupy i pod opieką przewodników przekroczyliśmy bramę z cynicznym napisem ,,Arbeit Macht Frei”, czyli ,,Praca czyni wolnym”.

    Podczas wielogodzinnego zwiedzania obejrzeliśmy przerażające zdjęcia, eksponaty i zrozumieliśmy jak wielkie cierpienie spotkało setki tysięcy osób, niewinnie skazanych na śmierć oraz upokarzające cierpienie. Zobaczyliśmy również Ścianę Śmierci, nazywaną „Golgotą”. W tym miejscu ziemia jest przesiąknięta ludzką krwią na głębokość 2m. Stare baraki więźniarskie, chłód i kilometry ogrodzenia z drutu kolczastego potęgowały obraz nieludzkiej zbrodni, a ciekawe historie opowiadane przez przewodników pomagały wyobrazić sobie i zrozumieć sens ,,kamiennego świata”.

    Następnie wzięliśmy udział w warsztatach metodycznych, które przybliżyły nam sylwetkę i twórczość doświadczonego przez II wojnę światową Tadeusza Borowskiego, wybitnego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Poznaliśmy fragmenty jego opowiadań, a cisza, autentyzm tego miejsca sprawiły, iż czytane fragmenty mocniej poruszyły naszą wyobraźnię i sumienia.

    Zarówno zwiedzanie terenów byłego obozu koncentracyjnego jak i warsztaty metodyczne poświęcone Tadeuszowi Borowskiemu stanowiły dla nas formę kształtowania świadomości, że każdy człowieka bez względu na wiek i narodowość ma prawo do życia i godnej śmierci. Warto to przeżyć osobiście, przekonać się i zobaczyć wszystko na własne oczy.
Witamy  na stronie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

Pierwszy budynk ZSR-T w Zwoleniu


Tutaj tradycja spotyka się z nowoczesnością

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930